Przygotowanie tej smacznej pasty zajmuje niecałe 10 minut. Jej rodowód sięga starożytnego Egiptu, gdzie spożywano ją już ponad 7000 lat temu. Dzisiaj możemy przygotować ją w kilku wersjach, każda wymaga kilku minut, apetytu na coś nowego i zakupu kilku niezbędnych produktów.
Składniki: puszka ciecierzycy (zwanej potocznie cieciorką) lub po prostu ziarna ciecierzycy (około 450g – te wymagają więcej czasu – najlepiej ugotować je dzień wcześniej według przepisu podanego na opakowaniu – podobnie do fasolki od etapu namaczania do kilku godzin gotowania), 1/4 szklanki płynu z puszki po ciecierzycy, 3-4 łyżki soku z cytryny (w zależności od upodobań), 1/5 łyżki sezamowej pasty tahini (można pominąć), 2-4 zmiażdżone ząbki czosnku (w zależności od upodobań), 2 łyżki oliwy z oliwek, 1/2 łyżeczki soli, pieprz do smaku.
Przygotowanie: odsączoną ciecierzycę wraz z wszystkimi wymienionymi wyżej składnikami włożyć do blendera i miksować na małych obrotach około 3-5 minut, aż do uzyskania delikatnej pasty.
Różne warianty hummusu: bardzo dobrze smakuje z posiekaną, zieloną pietruszką; kto lubi wyrazisty smak, może dodać pieprz cayenne lub troszeczkę papryczki chili. Wybornie smakuje też z ziołami, na przykład z tymiankiem lub bazylią.
Z czym jeść? Na Bliskim Wschodzie pasta podawana jest z chlebem pita, my możemy położyć ją na grzankach, na nachos, nadziać nią pomidory i jajka. Doskonała jako składnik przekąsek. Wszystko zależy od naszej inwencji. Smacznego!
[…] hummus – czyli bliskowschodnia pasta z cieciorki, czosnku i sezamu. Doskonała jako dip lub zwykły dodatek do pieczywa. […]