“Miłość w czasach zarazy” – Gabriela G. Marqueza – to książka, którą z pewnością warto przeczytać, by poznać niezwykłą siłę miłości, zapowiedź ciekawej historii niosą już pierwsze słowa powieści: “To było nieuniknione: zapach gorzkich migdałów przypominał mu zawsze los trudnych miłości”. To naprawdę była trudna miłość. Florentino Ariza, niewydarzony bękart i poeta, czekał na nią 51 lat, 9 miesięcy i 4 dni. Dlaczego tak długo? Kim była ukochana? O tym można przeczytać na kartach powieści. Przy okazji warto też zapamiętać kilka złotych myśli pisarza, jak tę: “Nie biegnij za szybko przez życie, bo najlepsze rzeczy zdarzają się nam wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy”.
“Lektor”- Bernharda Schlinka – to historia namiętności piętnastoletniego Michaela i pięknej, dużo starszej Hanny. Relacja rozpoczęła się bardzo prozaicznie, ale jej przebieg był namiętny i niezwyczajny. Częścią spotkań kochanków było czytanie książek. Miłość chłopca do starszej kobiety zaowocowała nawet pięknym wierszem. Relacja skończyła się niespodziewanie, kiedy pewnego dnia Hanna zniknęła. Michael po kilku latach, będąc studentem prawa, spotyka dawną ukochana na sali sądowej. Tam poznaje jej mroczną przeszłość.
“Czasy, miejsca, ludzie. Wspomnienia z Kresów Wschodnich” – Heleny z Jaczynowskich Roth to nie tylko zapis wspomnień ze świata, który bezpowrotnie minął wraz z nadejściem II wojny światowej, ale także opis przeżyć wojennych. Na kartach książki znajdziemy i piękne fotografie, i anegdoty, i historie ślubów, podróży oraz ziemiańskiego życia. Poznamy też historię powojennej tułaczki. To książka dla tych, którzy uwielbiają wspomnienia.