Dobre książki na jesienne wieczory

“Miłość w czasach zarazy” – Gabriela G. Marqueza – to książka, którą z pewnością warto przeczytać, by poznać niezwykłą siłę miłości, zapowiedź ciekawej historii niosą już pierwsze słowa powieści: “To było nieuniknione: zapach gorzkich migdałów przypominał mu zawsze los trudnych miłości”. To naprawdę  była trudna miłość. Florentino Ariza, niewydarzony bękart i poeta, czekał na nią   51 lat, 9 miesięcy i 4 dni. Dlaczego tak długo? Kim była ukochana? O tym można przeczytać na kartach powieści. Przy okazji warto też zapamiętać kilka złotych myśli pisarza, jak tę: “Nie bieg­nij za szyb­ko przez życie, bo naj­lep­sze rzeczy zdarzają się nam wte­dy, gdy naj­mniej się ich spodziewamy”.

“Lektor”-  Bernharda Schlinka – to historia namiętności piętnastoletniego Michaela i pięknej, dużo starszej Hanny. Relacja rozpoczęła się bardzo prozaicznie, ale jej przebieg był namiętny i niezwyczajny. Częścią spotkań kochanków było czytanie książek. Miłość chłopca do starszej kobiety zaowocowała nawet pięknym wierszem. Relacja skończyła się niespodziewanie, kiedy pewnego dnia Hanna zniknęła. Michael po kilku latach, będąc studentem prawa, spotyka dawną ukochana na sali sądowej. Tam poznaje jej mroczną przeszłość. 

“Czasy, miejsca, ludzie. Wspomnienia z Kresów Wschodnich” – Heleny z Jaczynowskich Roth to nie tylko zapis wspomnień ze świata, który bezpowrotnie minął wraz z nadejściem II wojny światowej, ale także opis przeżyć wojennych. Na kartach książki znajdziemy i piękne fotografie, i anegdoty, i historie ślubów, podróży oraz ziemiańskiego życia. Poznamy też historię powojennej tułaczki. To książka dla tych, którzy uwielbiają wspomnienia. 

Zapraszam do komentowania!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s