Szczęście na wyciągnięcie ręki lub „nogi” – czyli dlaczego warto odwiedzić Wilno, Stambuł i Mediolan

Nigdy szczęście nie było tak blisko, jak w Wilnie, Stambule i Mediolanie, gdzie po prostu wystarczy dotknąć „szczęśliwych” miejsc, no i …  Właśnie dzisiaj kilka słów o tym, co jeszcze trzeba zrobić, gdy już odwiedzimy jedno z wymienionych miast.

Najbliżej nam do Wilna, gdzie jedna z płyt chodnikowych na Placu Katedralnym nosi napis „stebuklas” czyli „cud”. Jeśli chcemy, by spełniło się nasze życzenie, powinniśmy stanąć na płycie, pomyśleć życzenie i obrócić się o 360 stopni. 

Kiedy zawitamy do pięknego Mediolanu, powinniśmy swe kroki skierować do galerii Vittorio Emanuele – położonej niedaleko katedry. Na mozaikowej podłodze znajduje się herb Turynu z bykiem w środkowej części. Tradycja nakazuje stanąć na genitaliach byka (dziura w podłodze jest już znaczących rozmiarów), by następnie obrócić się trzy razy o 360 stopni. W dawnych czasach mediolańczycy przychodzili tutaj 31 grudnia o północy i ciągnęli „nogę” po byku.

Spełnienie życzenia w Stambule jest łatwiejsze, wystarczy wizyta w Hagia Sofia. W środku świątyni znajduje się tak zwana „spocona kolumna”, zwana także „kolumną życzeń”. Na jej środku  znajduje się otwór. W naszych czasach ludzie przychodzą tutaj, wkładają kciuk do otworu, a następnie obracają kciuk w lewo, również o 360 stopni. Podobno w ten sposób  każde życzenie zostanie spełnione. Dawniej stambulczycy wierzyli, że nasza kolumna z brązu  ma właściwości zdrowotne. Legenda głosi, że pewnego dnia  świątynię odwiedził cesarz Justynian, którego bardzo mocno bolała głowa. Rzekomo przyłożył głowę do kolumny, a ból natychmiast zniknął. Ludzie naśladowali cesarza, jednakże robili to nieco inaczej niż on sam. Wkładali palce do dziury w kolumnie, pocierali ją, a następnie dotykali miejsca dotkniętego chorobą. Istnieje jeszcze inna legenda, która tłumaczy nazwę „spocona kolumna”, podobno wilgotność opisywanego miejsca wynika z tego, że kryją się w nim łzy Matki Boskiej.

Kto cierpi na brak szczęścia, może po prostu kupić bilet i odwiedzić opisane przeze mnie miejsca. Może magia zadziała. 

Zapraszam do komentowania!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s