Cmentarz ewangelicki w Gnojewie na Żuławach

Znalazłam go przypadkiem, kiedy zmierzałam do Malborka. Mój wzrok przyciągnęła zrujnowana wieża kościoła, dlatego postanowiłam zboczyć z trasy i zobaczyć, co to za miejsce. Odkryłam ruiny przepięknej świątyni i pozostałości cmentarza, który tak zarósł, że spacer po nim przyprawiał mnie o dreszcze.

 

Jak głosi umieszczona na ruinach kościoła informacja, cmentarz ewangelicki powstał najprawdopodobniej na miejscu wcześniejszego cmentarza katolickiego, po roku 1818, kiedy kościół przekazano protestantom. Najstarsze nagrobki (w stylu neogotyckim) pochodzą z 1848 roku. 

Zdjęcia przedstawiają ruiny kościoła p.w. świętych Szymona i Judy Apostołów. Według informacji na kościele – mury w stylu gotyckim pochodzą z XIV-XV w., wnętrze z XVI w., zakrystia z roku 1819, a wieża z lat 1853-1854.  Stan kościoła jest katastrofalny, a szkoda, bo widać ślady jego dawnego piękna. 

2 thoughts on “Cmentarz ewangelicki w Gnojewie na Żuławach”

    1. Niestety, jest zarośnięty, przez co widać tylko dwa piękne nagrobki, w tym ten z aniołem. Na forum Marienburg znalazłam zdjęcia robione o innej porze roku, widać na nich inne, piękne nagrobki.

Zapraszam do komentowania!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s