Przepis na rogaliki drożdżowe Babci Irki

rogalikiOto niezawodny przepis na rogaliki, które dla mnie mają “smak” Ostroroga i domu przy ulicy Wronieckiej 20. Są delikatne i niezwykle smaczne. Mistrzynią w ich wypiekaniu jest moja Babcia Irka, jednak dzięki dzisiejszemu doświadczeniu kulinarnemu wiem, że piecze się je łatwo i szybko. Polecam!

Oto przepis na około 80-90 niewielkich rogalików, myślę, że spokojnie można zredukować ilość składników o połowę, jeśli wiemy, że 80 rogali to zbyt wiele.

Składniki: 

1 kg mąki

1 szklanka mleka

40 dag tłuszczu (2 kostki masła lub margaryna Kasia)

10 dag drożdży (kostka)

4 duże jaja

25 dag marmolady lub powideł (średniej wielkości słoik)

6 łyżek cukru

olejek waniliowy (cały)

szczypta soli

Przygotowanie:

Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy rozkruszone suche drożdże, dodajemy cukier, szczyptę soli, olejek, wlewamy mleko, wbijamy jajka i mieszamy ciasto. W rondelku topimy masło i powoli (ciepłe) wlewamy do ciasta. Cierpliwie zagniatamy (ma ono tłustą “powłokę”, ale nie dodajemy mąki). Na godzinę wstawiamy w chłodne miejsce, najlepiej na balkon (przykrywamy ściereczką kuchenną). Ciasto rośnie w zimnie (o czym z zaskoczeniem przekonałam się dzisiaj). Po godzinie wykładamy ciasto na stolnicę, oddzielamy po kawałku, wałkujemy i kroimy trójkąty. Na każdym trójkącie kładziemy łyżeczkę powideł i zawijamy rogalik. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika (180-190 stopni) na około 15 minut (aż do uzyskania złotego koloru). Po wyjęciu lukrujemy (woda z cukrem pudrem i sokiem z cytryny). Smacznego!

2 thoughts on “Przepis na rogaliki drożdżowe Babci Irki”

Zapraszam do komentowania!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s