Cmentarz ewangelicki w Zamostnem

Bliskie podróże po okolicy zawiodły mnie do miejscowości Zamostne, niedaleko Wejherowa. Dawniej dość często przejeżdżałam tamtędy w wakacyjny czas, mój wzrok zawsze przyciągał interesujący kamienny mur, jednak dopiero wczoraj odwiedziłam to miejsce, czyli pozostałości cmentarza ewangelickiego. Kilka lat temu został on uprzątnięty przez uczniów gimnazjum w Bolszewie, którzy realizowali projekt “Zapomniany świat pomorskich protestantów”. Przy okazji ustawiono tablicę informującą o tym, że od XVII do I połowy XX wieku był tutaj cmentarz ewangelicki. Jest on przepięknie położony, tuż pod lasem. O dawnej funkcji miejsca świadczą resztki grobów, niestety wszystkie metalowe krzyże zostały ucięte przez złomiarzy. Przy okazji poszukiwania  jakichkolwiek informacji na temat cmentarza, odkryłam ciekawostkę. Otóż Zamostne do 1918 roku było częścią wsi Kniewo. Na tym cmentarzu chowano ewangelików z Kniewa, Zamostnego i Góry Pomorskiej. W 1919 roku Kniewo przedzielono, na rzece Redzie była ustanowiona granica pomiędzy Polską a Republiką Weimarską. Kniewo pozostało w rękach niemieckich, a jego dawna część – Zamostne – przeszła w ręce polskie. Dzisiaj po ewangelickich mieszkańcach pozostały jedynie ślady, które nie są odporne na czas i ludzką głupotę.

2 thoughts on “Cmentarz ewangelicki w Zamostnem”

  1. Coraz więcej osób interesując się lokalną historią odkrywa zapomniane cmentarze i stawia tablicę – na dobry początek. Szkoda tylko, że często zapał na tym się kończy i porządkować nekropolie potem nie ma komu.

    1. To prawda, cmentarz w Zamostnem chroni mur i roślinność, chyba jednak na szczęście, Wszystko, co było można, wykradziono z niego. Na mnie przytłaczające wrażenie zrobił dawny cmentarz ewangelicki w Sierakowie (o czym w jednym z postów), gdzie niemalże na grobach można grać w koszykówkę. Koszmarny widok.

Zapraszam do komentowania!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s