Dlaczego warto odwiedzić Wyspę Sobieszewską…

Zaledwie 15 km od centrum Gdańska znajduje się piękna Wyspa Sobieszewska, otoczona  przez wody Zatoki Gdańskiej, a także Martwej Wisły, Śmiałej Wisły i Przekopu Wisły. Można się tutaj dostać komunikacją miejską z Gdańska, a także samochodem, między innymi przejeżdżając przez zabawnie bujający się na wodach Martwej Wisły most pontonowy. Powodów, dla których warto tu zawitać, jest wiele. 

mapa wyspy

Wyspa to raj dla miłośników ciszy i przyrody. W jej zachodniej części znajduje się malownicze jezioro Ptasi Raj. Warto wybrać się na zbudowaną tutaj pod koniec XIX wieku kamienną groblę, z której rozciąga się piękny widok na Jezioro Ptasi Raj i Śmiałą Wisłę. Nawet jesienią można podziwiać tutaj wiele gatunków ptaków, a co najważniejsze posiedzieć w ciszy. 

Warto też wypożyczyć rower w Sobieszewie i wybrać się na wycieczkę rowerową  dookoła wyspy, na przykład z Sobieszewa nad wodami Martwej Wisły do Przegalina, gdzie można zobaczyć piękną XIX-wieczną śluzę, a następnie do Świbna. Niestety prom do Mikoszewa pływa tylko w sezonie. Za to widok na Przekop Wisły i miejscowości po jego drugiej stronie jest piękny. Kto ma więcej sił,  może odnaleźć zielony szlak, który częściowo przeplata się ze szlakiem świętego Jakuba,  i pomknąć  piaszczystymi, leśnymi ścieżkami do Sobieszewa. Trasa nie jest łatwa, ale  za to przepiękna, szczególnie miejsca malowniczo porosłe mchem. Objechanie całej wyspy to jakieś 30 kilometrów “w nogach”. Męczące, często pod wiatr, ale dające satysfakcję i możliwość podziwiania pięknych miejsc. Na koniec warto znaleźć ustronne miejsce na plaży, zanurzyć w Bałtyku nogi (a nawet całe ciało), a potem urządzić piknik. Wspomnienia bezcenne!

Zapraszam do komentowania!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s