Co kraj, to obyczaj – włoskie przesądy noworoczne

wiedźmaNowy Rok zbliża się wielkimi krokami, zatem czas na garść włoskich przesądów. A wszystko  po to, by we właściwy sposób pożegnać to, co niedobre, a przygotować się na szczęśliwszy kolejny rok. Jeśli we Włoszech to działa, dlaczego nie przenieść kilku zwyczajów na nasz słowiański grunt;-)

31 grudnia każda włoska donna (kobieta) powinna założyć czerwoną bieliznę – na szczęście. Męski przesąd mówi o obowiązku zebrania jak największej ilości damskich czerwonych majtek (1 stycznia).  W ostatni dzień roku nie należy szczędzić sobie bliskości i ciepła, natomiast nie można wydawać pieniędzy. Przesądni Włosi jedzą cotechino, czyli świńską nogę. Najpierw należy ją wypatroszyć, oporządzić, nadziać jej zmielonym mięsem, doprawić i ugotować. Bardziej wrażliwym polecam soczewicę oraz 7 rodzajów bakalii: orzechy, włoskie, laskowe, arachidowe, rodzynki, figi, migdały i daktyle. Ich zjedzenie gwarantuje bogactwo w nowym roku. W sylwestra włoskie domy może nawiedzić kominiarz, należy wtedy uraczyć go wodą. Jego pocałunek (kobiety) i uścisk dłoni (mężczyźni) gwarantował szczęście. Dawniej w Lacjum wylewano 3 wiadra z brudną wodą z okna, wprost na ulicę, co symbolizowało pozbycie się zeszłorocznych smutków. Z kolei mieszkańcy południowo-środkowych Włoch wyrzucali przez okno stare i niepotrzebne rzeczy, żegnali się w ten sposób ze złymi wspomnieniami.  Złe moce zostaną skutecznie odstraszone, gdy otworzymy głośno szampana i wypuścimy fajerwerki. To ostatni z “pewnych” włoskich zaklęć noworocznych.

6 stycznia włoskie rodziny odwiedza strega Befana (wiedźma Befana), podobno nie dotarła do Jezusa, kiedy wiadomość o jego narodzeniu przekazali jej Trzej Mędrcy ze Wschodu. Za to dzisiaj grzecznym dzieciom zostawia słodycze, a niegrzecznym węgielek. Tego dnia włoskie kobiety otrzymują życzenia z okazji Dnia Wiedźmy.  I tak Włosi zaczynają każdy Nowy Rok.

Zapraszam do komentowania!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s