W parku tajemnic – z wizytą w Dobrzycy

W trakcie pobytu w południowej Wielkopolsce warto znaleźć czas na wizytę w przepięknym dobrzyckim parku, gdzie można poczuć ducha wolnomularstwa polskiego, a na dodatek odwiedzić Muzeum Ziemiaństwa.  Historia masonów owiana jest legendą, również   rytuały wolnomularzy nie są wolne od nutki tajemniczości, a nawet grozy. Więcej informacji można znaleźć tutaj. Dobrzycę z masonerią łączy  postać Augustyna Gorzeńskiego, który pod koniec XVIII wieku  przebudował odziedziczoną rezydencję. Założył romantyczny park w stylu angielskim, z takimi budowlami jak:  monopter, panteon, oficyna, grota, sztuczne ruiny i mostki. Spacer po parku wiedzie nas pięknymi alejkami i  mostkami, a dobrzycki pałac odbija się w tafli stawu. Widok przepiękny!  Wspomniany Gorzeński był posłem na Sejm Czteroletni (współtworzył Konstytucję 3 Maja) oraz masonem siódmego stopnia wtajemniczenia – kawalerem Różanego Krzyża. W postawionym w parku malowniczym Panteonie odbywały się spotkania loży masońskiej. Warto wspomnieć, że dobrzycki pałac został zbudowany na planie węgielnicy (symbolu masońskiego), czyli litery L.

Podobno z pałacem łączą się historie o duchach, jedna z nich mówi o znalezieniu zakutego w żelazo  kościotrupa, którego to odnalazł przeszukujący piwnicę  na prośbę hrabianki Czarneckiej kamerdyner. Odnalezione kości znalazły schronienie niedaleko platana.

W dobrzyckim parku znajdują się także macewy, które tworzą lapidarium po nieistniejącym już dzisiaj kirkucie. Kilka miesięcy temu dzięki fotografiom tablic zamieszczonym na jednym z blogów, macewę z grobu praprapradziadka odnalazł mieszkaniec Izraela, który już wcześniej bezskutecznie próbował trafić na ślady przodków. Tę historię można poznać tutaj.

Niewielki park kryje w sobie wiele tajemnic, przede wszystkim stanowi miejsce spacerów i odpoczynku. Przy okazji można zawitać w progi muzeum i poznać historię ziemiaństwa.

fot. Alessandro Prolo

Zapraszam do komentowania!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s