Niemcy na talerzu – smak Hesji i Bawarii

Dzisiaj podróż kulinarna – do krain położonych na granicy Hesji i Bawarii – słynnego Odenwald i Spessart. Z racji na “wszechotaczający” bór na talerzu nie może zabraknąć dziczyzny i grzybów. Czego próbowałam, możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej. Potrawy były smaczne, jednak daleko im do lekkości, a zjedzona na śniadanie “kartoffelsalat” przypominała o sobie prawie cały dzień. Na lepsze trawienie Niemcy piją sznaps,  wybór  smaków  tego napoju spirytusowego jest imponujący – od orzechów laskowych po gruszkę. Podobno wiszące na gruszach butelki z małym owocem w środku nikogo tutaj nie dziwią. Oto smak… Hesji i Bawarii.

Sieben Krauter Cremesuppe

Sieben Kräuter Creme Suppe – inaczej zupa – krem “7 ziół” – bardzo smaczna, jednym ze składników jest pietruszka. W Hesji przygotowują także “Zielony sos” na bazie składników opisywanej zupy.

Niemcy - zupa ze szpiku

 

Markklößchen Suppe – zupa ze szpiku z okrągłymi  kluseczkami zrobionymi ze szpiku. Niebanalny smak, z wyglądu przypomina zabarwiony maggi rosół. 

Niemcy - Odenwald

Wildgulasch mit Spätzle – gulasz z dziczyzny z kluseczkami, czyli coś dla miłośników mięsa – podane z żurawiną i zapiekaną gruszką. Smaczne, ale ciężkostrawne.

 

Niemcy - zielony sos

Tafelspitz mit Grüner Soße – czyli duszona  wieprzowina z zielonym sosem, smaczne dla miłośników mięsa.

 

 

Wildteller “HubeNiemcy Spessartrtus” mit Braten und  Rücken – czyli stek w nowej odsłonie.

Niemcy - Spessart

 

Saibling, czyli pstrąg  – smaczny, podawany z warzywami i ziemniakami na prośbę zamawiającej – z reguły ta ryba serwowana jest z ryżem i szpinakiem.

A na koniec coś na dobre trawienie, czyli sznaps i cydr. Ten pierwszy, jak wcześniej wspomniałam, serwowany jest w wielu smakach, co kto lubi. Lokalny cydr, czyli wino jabłkowe, można zamówić na słodko i kwaśno. Podobno najlepszy w upalne dni.

4 thoughts on “Niemcy na talerzu – smak Hesji i Bawarii”

Zapraszam do komentowania!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s