O Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie słów kilka

W dawnych czasach mówiło się o tej nekropolii, że “nigdzie nie można mieć piękniejszego pogrzebu, niż tutaj – na Łyczakowie”. Każdy, kto odwiedził ten cmentarz, z pewnością potwierdzi te słowa. Położony na pagórkach wśród zieleni, wypełniony arcydziełami sztuki – nagrobkami bogatych lwowian, kryje w sobie prawdziwe piękno. Dawniej zaliczany do “wielkiej czwórki” polskich cmentarzy, obok:  wileńskiej Rossy, warszawskich Powązek oraz krakowskiego Cmentarza Rakowickiego, dzisiaj pozostaje miejscem obowiązkowo odwiedzanym przez polskie wycieczki przebywające we Lwowie. Został założony w II połowie XVIII wieku, w tym samym czasie, co wszystkie wymienione przeze mnie miejsca, gdyż taka nastała moda – miejsca pochówku wytyczano poza granicami miast.

Pochowano tutaj ponad 20.000 wybitnych Polaków, wśród których wymienić można Marię Konopnicką, Gabrielę Zapolską czy Artura Grottgera. W latach powojennych miejsce pochówku znaleźli tutaj również Ukraińcy, wśród nich Iwan Franko. Nie można zapominać o wielokulturowości Łyczakowskiego, przecież dawny Lwów stanowił mozaikę kulturową.

Spacer po nekropolii to prawdziwa wyprawa do przeszłości. Fotografie nagrobne ukazują dawnych lwowian, a pomniki są świadectwem mody, która już odeszła, ale cieszy oko swym artyzmem i estetyką.

Jedna z głównych alejek wiedzie mnie na Cmentarz Obrońców Lwowa, miejsce pochówku prawie trzech tysięcy osób, które oddały swe życie za miasto w 1918 roku.

1 thought on “O Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie słów kilka”

Zapraszam do komentowania!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s