Festiwal Tulipanów w Stambule

Bardzo żałuję, że nie mogę być tej wiosny w Stambule, bo właśnie teraz metropolia nad Bosforem rozkwita – dosłownie i w przenośni. Kwiecień to przecież czas Stambulskiego Międzynarodowego Festiwalu Tulipanów, zwanego tutaj Istanbul Lale Festivali. Trudno opisać, jak pięknie wyglądają  kwietniki na ulicach i w parkach, miasto skąpane jest w płatkach tych pięknych kwiatów.

Dlaczego tulipan? Wbrew powszechnemu przekonaniu tulipan wcale nie pochodzi z Holandii, a z azjatyckich stepów. W Turcji nazywa się go lale od perskiego słowa  lâhle. Początki tulipanów w Turcji to czasy Imperium Osmańskiego, skąd w XVI wieku kwiat zawędrował do Holandii.

Kto ma okazję odwiedzić w kwietniu Stambuł, niech koniecznie idzie do Parku Emirgan położonego w Sariyer nad Bosforem. Można tam dojechać autobusem 25E z Kabataş. Park jest czynny od 7.00 do 22.30.

Turecka legenda tłumaczy pochodzenie czerwonych tulipanów. Opisywana przeze mnie już kiedyś para kochanków: Ferhat i Şirin rodem z Amasji zapoczątkowała narodziny kwiatów. A stało się to tuż po tym, gdy zrozpaczony Ferhat zabił się po stracie ukochanej, skoczył na koniu z urwiska. Z każdej kropli jego krwi wyrósł szkarłatny tulipan. 

Również kolory tulipanów mają swoje znaczenie. Żółty oznacza wesołe myśli, biały i fioletowy przebaczenie, a czerwony doskonałą miłość.

Zapraszam do komentowania!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s