Cypryjskie fotografie sprzed 90 lat

Tego, że moja wizyta w Pano Lefkarze i umieszczenie na blogu informacji o tamtejszej  wyjątkowej kawiarni przyniesie nową znajomość, nie spodziewałam się nigdy. Życie zaskakuje i dzięki temu mogę dzisiaj podzielić się kilkoma pięknymi fotografiami, które udostępnił Dimitris Koumoullis, pochodzący z Cypru, a mieszkający dzisiaj w Atenach, profesor i propagator piękna Pano Lefkary, o której można przeczytać w jednym ze starszych postów

Pięknie zdobiona haftem fotografia z 1925 roku została wykonana w Pano Lefkarze. Z prawej znajdują się Chatziorkis Moustokis i Andronike, czyli dziadkowie Dimitrisa. Zdjęcie zostało zrobione tuż przed tym, gdy pradziadek wyruszył do Europy jako sprzedawca wyrobów hafciarskich (entimatemporos).

Pano LefkaraOto zdjęcie przedstawiające paszport pradziadka z czasów, gdy Cypr podlegał Wielkiej Brytanii.

Χατζηγιώργης Μουστούκας

Pano Lefkara to ojczyzna koronek i wyrobów hafciarskich. Sama zakupiłam piękne produkty tam wytwarzane. Dawniej sprzedawcy tych wyrobów (Kentitarides, Kentimatemporoi) emigrowali na całe lata z Cypru, by sprzedawać koronki i haftowane towary za granicą. Pano Lefkara słynęła z hafciarek/koronkarek, a każda rodzina miała swego kentitaride, który sprzedawał “lefkaritiko” (produkty hafciarskie i koronkarskie) i  propagował kulturę Cypru za granicą. 

Grandfather

Więcej ciekawych zdjęć można znaleźć na stronie http://panolefkara.blogspot.gr

Zapraszam do komentowania!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s